آموزش نصب و استفاده از باطری خودرو

باتری ماشین

جهت تعویض باتری می بایست موارد زیر را به ترتیب انجام دهید

1- قبل از هر اقدامی بر روی کابل متصل به قطب مثبت (قرمز رنگ) علامت زده تا از نصب معکوس باتری جدید جلوگیری گردد.

2- ابتدا کابل متصل به قطب منفی را از باتری جدا کنید. زیرا امکان اتصال کوتاه باتری را در هنگام جابجائی کابل کاهش دهد. سپس کابل متصل به قطب مثبت را جدا کنید و سپس اتصالات پایه نگهدارنده را جدا کنید. اگر اتصالات پایه نگهدارنده خراب و یا خورده شده است آن را تعویض کنید.

3- بعد از جابجایی باتری قدیم با باتری جدید مطمئن شوید که سینی باتری و کابل های ترمینال تمیز هستند. با یک برس سیمی سطح داخل سر باتریها و قطب های باتری را تمیز کنید. اگر قطب ها، کابل ها یا پایه های نگهدارنده شدیداً خورده شده اند، آنها را عوض کنید. ترمینال ها یا کابل های خراب توانایی استارت زدن را کاهش می دهند.

4- ترمینال و گیره های ترمینال را با لایه ای از گریس (با دمای بالا) یا وازلین جهت جلوگیری از خوردگی بپوشانید.

5- بعد از محکم کردن بست باتری، ابتدا کابل مثبت و سپس کابل منفی را وصل کنید.

6- معمولا اندازه قطب مثبت باتری کمی بزرگتر از قطب منفی است .

7- باتری جدید را به نحوی جایگزین کنید که کابل منفی به قطب منفی براحتی بتواند متصل شود. اتصال برعکس قطب های باتری سبب خسارت و صدمه زدن به سیستم برق اتومبیل می شود و نیز ممکن است سبب منفجر شدن باتری شود.

8- پیشنهاد می گردد هر زمان که قصد تعویض باتری خود را دارید، از صحت کارکرد سایر اجزا الکتریکی خودرو (آفتامات ، دینام ، استارت ، سیم کشی واتصالات) اطمینان حاصل نمایید.

انتخاب باتری متناسب با خودرو


قبل از خرید باتری دانستن اطلاعات ذیل می تواند شما را نسبت به خرید باتری متناسب  با خودرو کمک نماید:

1- ظرفیت اسمی باتری:

ظرفیت باتری یک پارامتر یسیار مهم و اساسی در انتخاب باتری می باشد. اولین قدم در انتخاب باتری، آشنایی با اطلاعات اولیه سیستم برق خودر و است که اغلب توسط شرکتهای خودروساز به صورت یک کتابجه به همراه خودرو ارائه می کنند. در اطلاعلت فنی سیستم برق خودرو، اطلاعاتی در مورد ظرفیت باتری مورد نیاز ارائه می شود. در انتخاب باتری باید ظرفیت باتری در حد مطلوب باشد. همیشه یک استارت خوب استارتی است که توسط یک باتری با عملکرد و ظرفیت مناسب در یک بازه زمانی کمتر از ۲ ثانیه اجرا می شود.

2- شدت جریان استارت سرد CCA:

این پارامتر یک ویژگی فنی باتری است که یک معیار بسیار خوب برای انتخاب باتری به ویژه برای فصول سرد سال است.

هر چه مقدار در یک ظرفیت اسمی خاص بالاتر باشد، توانایی باتری برای استارت در دماهای پایین بیشتر خواهد بود. یکی از مشکلات اغلب باتری ها ، ضعف آن ها در آب و هوای سرد است. این مشکل را هر مصرف کننده خودرو در یک صبح سرد زمستان به خوبی احساس می کند. باتری در آب و هوای گرم ضعف خود را نشان نمی دهد ولی با کاهش دمای محیط، عدم توانایی باتری آشکار می شود.

در دستورالعمل استاندارد ملی ایران شماره ۷۱ برای باتریهای سرب – اسید خودرو، این پارامتر به صورت زیر تعریف شده است. حداکثر جریانی که یک باتری ۱۲ ولتی می تواند در دمای ۱۸- درجه سانتیگراد در مدت ۱۰ ثانیه تولید کند با این شرایط که ولتاژ آن در طی این مدت از ۵/۷ ولت کمتر نشود . مقدار شدت جریان استارت سرد هر باتری به دو عامل ظرفیت اسمی و مقاومت درونی باتری بستگی دارد. هر چه ظرفیت باتری بالاتر باشد. مقدار شدت جریان استارت سرد آن نیز افزایش می یابد. هرچه مقاومت درونی باتری بالاتر باشد مقدار کاهش می یابد. زیاد بودن مقاومت درونی باتری یک عیب اساسی باتری است که به فرآیند تولید و ساخت باتری ارتباط دارد. هر باتری باید حداقل جریانی معادل سه برابر ظرفیت اسمی خود بتواند در دمای ۱۸- درجه سانتیگراد تولید کند. به عنوان مثال یک باتری 60 آمپر باید حداقل شدت جریان استارت سرد 180 آمپر را تامین کند.

3- انواع باتری ها:

باتریهای خودرو از لحاظ آب بندی دارای دو نوع کلی هستند. نوع معمولی یا جنرال باتری ها که به باتری های منفذ دار معروف هستند دارای دریچه هایی بر روی درب باتری جهت افزایش الکترولیت وگاهی یک منفذ کناری برای خروج اسید اضافی می باشند. اگر باتری منفذ دار دارای دریچه کناری نباشد باید یر روی درب های دریچه های مخصوص افزایش اسید، دارای منافذ ریزی باشد تا گازهای اضافی داخل باتری بتواند از آن خارج شود. در انتخاب باتری های منفذدار یا جنرال باید توجه بیشتری شود، چون پدیده ریزش و نشت الکتروایت اسیدی در آنها بیشتر مشاهده می شود.

نوع دوم باتریهای خودرو ، باتری های آب بندی شده هستند که به آنها (Sealed Maintenance Free) و گاهی به غلط به آنها باتری خشک گفته می شود. در اصل این باتری ها خشک نیستند و فقط بدنه و درب آنها آب بندی شده و اسید مورد نیاز توسط سازنده در طی تولید اضافه می شود و مصرف کننده لازم نیست به آنها اسید اضافه کند. در این باتریها، در طول مصرف نیازی به مراقبت و اضافه کردن اسید وجود ندارد.

4- ابعاد بیرونی باتری:

هنگام ساخت با توجه به ظرفیت برق خودرو، یک جای مشخصی برای باتری در نظر گرفته می شود . بنابراین ابعاد بیرونی باتری نیز باید متناسب با جای در نظر گرفته در خودرو باشد . این مساله در خودروهای مدل بالا حائز اهمیت بیشتری است چون نشیمنگاه باتری محدود بوده و فضای اضافی در آنها وجود ندارد و باتری نمی تواند ابعاد بزرگتری داشته باشد.

5- ترمینالهای باتری:

هر باتری خودرو دارای دو ترمینال خروجی مثبت و منفی است که از طریق آنها باتری به سیستم برق خودرو متصل می شود. در نگاه اول این ترمینالها که از جنس آلیاژ سرب می باشد باید شکل مناسب داشته و سطح آنها کاملا صاف و هموار بوده و هیچگونه منفذ و ناصافی نداشته باشند.

6- بدنه باتری:

علاوه بر ابعاد مناسب ، بدنه باتری باید دارای شکل مناسب و جایگاه های مناسب برای نصب روی خودرو باشد.

نحوه صحیح نگهداری از باتری :


۱- در صورتی که مدت زیادی از خودرو استفاده نمی‌کنید باتری را از روی خودرو جدا کنید.

۲- از شارژ کردن اضافی باتری بپرهیزید.

۳- از تمیز بودن قطب های مثبت و منفی باتری اطمینان حاصل کنید. برای سرویس کامل قطب های باتری و رفع سولفاته از محلول جوش شیرین برای شستشوی آنها استفاده کنید و پس از تمیز کردن سطح آن، از مقدار کمی گریس یا وازلین برای جلوگیری از خوردگی استفاده کنید. این عمل معمولا هر دو ماه یکبار باید انجام گیرد.

4- سعی کنید اتومبیلتان را در فصل سرما بیشتر در مکان های گرم پارک کنید (عمر باتری در اثر سرمای زیاد کاهش می یابد.)

5- برای جا زدن بست ها از آچار استفاده کنید. هرگز با ضربه زدن سعی نکنید که بست ها را در جای خود قرار دهید.

6- سوپاپ های خروجی گاز روی درب باتری را بررسی کنید تا روزنه آن باز باشد.

7- از وارد کردن ضربه به باتری یا سر باتری جدا بپرهیزید.

8- شارژ با آمپر بالا و گرفتن جریان زیاد به عنوان مثال استارت زدن طولانی عمر باتری را کاهش می دهد.

9- قطب های باتری را به هم اتصال ندهید زیرا این کار موجب ترکیدن باتری یا صدمه به آن می شود.

10- در صورتی که میزان آب باتری موجود درون خانه های باتری در دوره های زمانی کوتاه بخار شود و یا سطح آب باتری کاهش یابد، احتمالاً آفتامات دینام خراب می باشد و عدم توجه کافی به آن، خرابی زود هنگام باتری را سبب می شود.

11- در هنگام جوشکاری بر روی خودرو موتور را خاموش کرده و اتصالات باتری را از قطب های آن جدا کنید.

12- از تماس پوست و لباس با آب باتری اجتناب کنید.

13- باتری های سیلد بدون نیاز به نگهداری و کنترل خاصی از نظر سطح مایع الکترولیت نداشته و می توان سلامت باتری را از طریق چشمی تعبیه شده بر روی باتری کنترل نمود. بعنوان مثال زمانی که چشمی سبز رنگ است باتری شارژ و سالم می باشد، اگر چشمی سفید باشد یعنی باتری دشارژ است و باید بررسی فنی شود و اگر چشمی سیاه رنگ باشد باتری نیاز به شارژ دارد. در صورتیکه از باتری های غیر سیلد استفاده می کنید نکات زیر را هم مورد توجه قرار دهید:

14- ارتفاع سطح مایع الکترولیت را در مناطق گرمسیر یا فصل تابستان ۲ هفته یکبار و در مناطق سردسیر یا فصل زمستان ماهی یکبار بررسی نمایید.

15- سطح الکترولیت نباید خیلی پر و یا خالی باشد. (حدود ۱5 میلی متر روی سطح صفحات کافی است)

۱6- در صورتی که میزان آب باتری در سلول ها یا همان خانه های باتری زیاد  باشد ممکن است شارژ باتری سبب پاشش آن به زیر درب موتور شده و خسارات جدی به خودرو وارد گردد.

۱7- در صورت پایین بودن سطح الکترولیت باتری، فقط به آن آب مقطر اضافه نمایید.

۱8- از اضافه کردن مواد شیمیایی یا قرص به داخل باتری خودداری کنید.

19-  خانه های باتری کاملا جدا از هم ساخته شده اند، لذا بررسی ارتفاع سطح آب باتری در هر یک از آنها باید بطور جداگانه صورت گیرد. در هنگام برودت زیاد هوا بهتر است پس از اضافه نمودن آب مقطر به باتری، مسافت مناسبی را با خودرو طی کرد تا بدین وسیله آب مقطر با آب باتری مخلوط شده و از انجماد آن جلوگیری شود.

Share:

پست های پر بازدید

    سبد خرید

    ورود به حساب کاربری

    ×